Lpg Hakk��nda


 Günümüzde otogazın kalitesi, özellikle Avrupa ülkelerinin en fazla önem verdikleri konular arasındadır.  Standarda uygun ürün kullanılmadığı durumlarda LPG’nin benzine göre emisyon avantajı kaybolmaktadır.  Aracın performansında da önemli bir düşüş meydana gelmektedir.
 
 Otogazın içeriği, otogaz standardı TS EN 589 tarafından belirlenmiştir.
 
 
 Otogaz neden kokar?
 
 LPG, aslında renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak merkaptan denilen özel maddelerle standartlarda belirtilen seviyelerde kokulandırılmaktadır. LPG’nin kokulandırılması gaz kaçaklarının tespit edilebilmesi için zorunludur. Diğer bir deyişle, LPG’nin kokulandırılması güvenlik amaçlıdır.
 
 Otogazın Otogaz Kalite Standardı TS EN 589’da belirtilenden daha az kokulandırılması doğru ve güvenli değildir. Ancak özellikle araç seyir halindeyken aşırı kokuya neden olan otogazların standarda uygun olmayan, çevreye ve araca zarar veren kötü gaz olmaları da muhtemeldir. Bu konuya dikkat edilmelidir.
 
 Otogaz tankı kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
 
 - Dönüşüm firmasının otogaz dönüşüm standardı ECE R 67.01’e uygun tank kullandığından emin olmak gereklidir.
 
 - LPG tankının kullanım ömrü imalat montaj tarihinden (tankın üzerindeki levhada yazılıdır) itibaren 10 (on) yıldır. Tank, daha fazla süre kullanılmamalıdır.
 
 - Tankın periyodik bakımının yapılması ömrünün uzaması ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır
 
 - Tankın iç/dış/vs epoksi boyası zaman içerisinde kontrol edilmeli ve yenilenmelidir.
 
 - Tank, en az iki adet PVC kaplı bağlama kayışı ile sıkı sıkıya gerdirilerek bağlanmalıdır. Bu kayışlar mutlaka lastik kaplamalı olmalıdır. Aksi durumda, tankın boyası yıpranır ve ömrü kısalır.
 
 - Bağlama kayışları zamanla gevşeyebilir veya ayarları bozulabilir. Bu nedenle, bağlama kayışları sık sık kontrol edilmeli, gevşeyen kayışlar gerdirilerek tank sabit duruma getirilmelidir.
 
 - Otogaz tankı, binek araçlarda bagaj bölümüne ve kendi orijinal sehpası üzerine monte edilmelidir.
 
 Otogaz Boruları;
 
 LPG’nin geçtiği bakır borularla ilgili olarak nelere dikkat etmek gerekmektedir?
 
 - Bakır borular, öncelikle 25/45 bar basınca dayanıklı olmalıdır.
 
 - Bakır boru, araca monte edilirken şoför mahalli ve çamurluklardan geçirilemez. Geçirilirse yolda lastiklerin altından fırlayan taşların çarpması sonucu delinebilir.
 
 - Bakır borular zamanla sertleşmekte, kırılgan bir yapıya sahip olmakta ve içlerinde korozif etki nedeni ile tıkanmalar oluşabilmektedir. Bu durumun yaratacağı olumsuzlukları önlemek için bakır boruların 4 yılda bir değiştirilmesi önerilmektedir.


  Resimler